PlzeňDnes.cz
PlzeňDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Vodní hrad Švihov

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: BurgSvihov od Sir Gawain based upon the Photo Svihov.JPG by Ondrej.konicek. Licencováno pod CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons.

Gotický hrad se nachází ve městě Švihov v okrese Klatovy. Nechal ho zbudovat na konci 15. století, královský sudí Půta Švihovský, jeden z nejvýznamnějších mužů rodu Rýzmberků. Hrad Švihov byl od prvotní myšlenky komponován jako umělý ostrov. Budovy v centrální dispozici tvořily jádro hradu s paláci, kaplí a schodišťovou věží a uzavíraly tak čtverhranné vnitřní nádvoří. Chráněny byly pásem hradeb a vodními příkopy. Oba vodní příkopy byly napájeny vodou z řeky Úhlavy.

Jedním z nejlépe dochovaných pozdně gotických interiérů hradu je kaple Nanebevzetí Panny Marie s freskou sv. Jiří a sbírkou gotických plastik.

První prohlídková trasa " Život na šlechtickém sídle" - seznamuje návštěvníky s historií a stavebním vývojem švihovského hradu. Představuje reprezentační prostory a podobu života na šlechtickém sídle v 16. století. Čeká je návštěva ložnice hradní paní, kaple Panny Marie, ale též taneční sál či hodovní síň. Nejprve se návštěvníci podívají do prostor Červené bašty, kde uvidí historický model hradu i zařízenou písárnu. Přes parkán se přesunou do severního paláce, aby postupně prošli soukromými i společenskými místnostmi. V závěru zavítají do zbrojnice, kde je vystaveno mnoho druhů chladných i palných zbraní, zbrojí a dalších zajímavostí.

Druhá prohlídková trasa "Kuchyně" - návštěvníci zavítají do provozně-hospodářského zázemí hradu. Nejprve se podívají do sklepů jižního paláce, aby si udělali představu, kde se skladovaly rychle se kazící potraviny, mléko a víno. Ve sklepích severního paláce naopak uvidí pozůstatek filmového vězení. V nově otevřeném chlebovém sklepě jsou k vidění potřeby pro výrobu a uskladňování pečiva. Přes strážnici projdou návštěvníci do hejtmanské kanceláře a dále přes severovýchodní parkán až do černé kuchyně, kde prohlídka končí.

Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.
Přes léto si tu dávají dostaveníčko šermíři, konají se koncerty, výstavy výtvarných děl i divadelní představení.

Otevírací doba:
Duben / pondělí - pátek * zavřeno // sobota - neděle * 10:00 - 15:00
Květen / sobota - neděle * 10:00-16:00 // úterý - pátek * 10:00-15:00
Červen / úterý - pátek * 10:00-16:00 // sobota - neděle * 10:00-17:00
Červenec - Srpen / úterý - neděle * 09:30-17:00
Září / úterý - neděle * 10:00-16:00
Říjen / sobota - neděle * 10:00-15:00

Mapa:Úterý 23.10.2018
Plzeňský kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.