PlzeňDnes.cz
PlzeňDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Zřícenina hradu Pajrek

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Jan Kameníček Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Zřícenina hradu Pajrek stojí na konci táhlého hřebene, v nadmořské výšce 610 m n. m., nedaleko Nýrska na Klatovsku v Plzeňském kraji. Jeho jméno pochází z německého slova Baiereck, což je možno vyložit jako hrad postavený na bavorských hranicích. Pohraniční hrad založili v polovině 14. století páni z Janovic, jako prvního z nich prameny roku 1356 připomínají Něpra z Pajrku.

V těchto končinách často docházelo ke střetům Janovských s jejich bavorskými sousedy a ani hrad Pajrek jich nebyl ušetřen. Roku 1467 pod ním byla svedena bitva mezi bavorským katolickým vojskem a vojskem Jiřího z Poděbrad, které spolu s dalšími šlechtici přivedl k vítezství majitel hradu Racek z Janovic. Bavorům se porážka tuze nezamlouvala a proto roku 1472 vytáhli k hradu Pajrek, jedné z opor české strany, dobyli jej a vypálili.
Hrad byl poté několik desetiletí pustý, než jej okolo roku 1512 obnovil Jindřich Kostomlatský z Vřesovic a učinil z něj loupežnické hnízdo. Podruhé byl život hradu ukončen roku 1520, kdy byl Kostomlatský jat a za své skutky odsouzen ke ztrátě hrdla. Roku 1556 se již Pajrek, od roku 1520 neudržovaný, uvádí jako pustý.
Z bývalého obranného hradu se zachovalo pouze několik trosek obytného stavení, věže a příkop. Na zdech je možno spatřit otvory po trámoví a v prvním poschodí uzoučký vchod pro jednotlivce.
Hradní zříceniny jsou volně přístupné.

Odkazy:

Wikipedia

Mapa:Neděle 23.9.2018
Plzeňský kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.