InfoDnes.cz

Zpravodajství pro Plzeň a Plzeňský kraj - Vaše zprávy | Z regionu

PlzeňDnes.cz
Středa 22.11. 2017 | Cecílie
 
PlzeňDnes.cz
Zpravodajství online - PlzeňDnes.cz

Road show O pneumokocích pěkně od plic úspěšně finišovala v Plzni

07.11.2017 | Z regionu
PLZEŇ - Unikátní obří model plic se zvětšenými ukázkami bakterií pneumokoků, odborné konzultace lékařů ze sdružení Mladí praktici. Celostátní Road show O pneumokocích pěkně od plic finišovala koncem října v Plzni u Obchodního centra Rokycanská. Návštěvníci si i tentokrát mohli vyzkoušet, zda znají pneumokoková onemocnění či zda jim nehrozí zápal plic. K cestě do stánku zvali zákazníky centra vyškolené hostesky.
Ilustrační snímek | Foto: mhw.cz
"Příchozí se zajímali asi nejvíce o to, jaké jsou nejrizikovější věkové kategorie pro pneumokoková onemocnění. Většinu oslovených zaujala informace, že je očkování nad 65 let hrazeno zdravotní pojišťovnou," přiblížila předsedkyně Mladých praktiků MUDr. Markéta Pfeiferová, která zájemcům v plzeňském obchodním centru v sobotu odpovídala na dotazy. Návštěvníci se mimo jiné dozvěděli i to, že je mohou očkovat jejich praktičtí lékaři.

Dotazníky, které mapovaly znalost problematiky mezi veřejností, i díky sobotnímu příznivému počasí a umístění u hlavního vchodu centra, vyplnilo na 1200 lidí. Mnoho z nich využilo i nabízené možnosti pohovořit si s lékařem.

Osvětová tour po největších městech Česka O pneumokocích pěkně od plic začala 30. září v obchodním centru Olympia v Modřicích u Brna, 7. a 8. října se přesunula do OC Europark Štěrboholy Praha. Poté 14. a 15. října seznamovali s vážnými riziky pneumokoků lékaři a hostesky návštěvníky obchodního centra Forum Nová Karolina v Ostravě.

"Pneumonie neboli zápal plic je jedno z nejzávažnějších respiračních onemocnění, které v ČR ročně postihne více než 100 000 obyvatel, z nichž přes 3000 nemoci podlehne. Jedním z nejčastějších původců tohoto onemocnění je Streptococcus pneumoniae. Pro předcházení onemocnění je velice důležitá prevence a v neposlední řadě také očkování především u rizikových skupin," upozorňuje Pfeiferová.

Pneumokokové onemocnění není běžné nachlazení, ale přináší vážné riziko zápalu plic, které je pro zdraví, zejména starších lidí a dětí, velmi nebezpečné. Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je kulovitá bakterie velikosti zhruba dva mikrometry (tisícina milimetru), typicky se shlukuje do dvojic, takže pod mikroskopem tvoří obraz kávového zrnka. "Běžně osídluje sliznice úst, nosu a horních cest dýchacích u mnoha lidí. Svým nosičům nezpůsobuje problémy, dokud se neoslabí obranné mechanismy člověka například při viróze. Pak mohou pneumokoky proniknout do dalších částí těla a způsobit závažnou infekci," vysvětluje Pfeiferová. Nebezpečný je průnik do plic, který přináší pneumonii neboli zápal plic. Při vstupu do mozkových obalů může vzniknout meningitida. Dětem pneumokoky způsobují také zánět středního ucha (otitidu).

Pneumokok se přenáší kapénkovou infekcí vzduchem. Inkubační doba mezi vniknutím bakterie do těla a prvními příznaky pneumokokového onemocnění je jeden až tři dny. Největší výskyt onemocnění je v zimě. Nakazit se je možné od člověka s pneumokokovou infekcí nebo od přenašeče.
Pneumokokové infekce mají prudký začátek s vysokou horečkou, kašlem, bolestí na hrudi a dušností. Zápalem plic jsou ohroženi lidé pohybující se v infekčním prostředí, kterým může být například pracovní kolektiv, školní třída nebo rodina, kde ostatní trpí různými onemocněními dýchacích cest. Nejvyšší počet onemocnění se objevuje u malých dětí do pěti let a starších lidí nad šedesát let.

Více o kampani si lze přečíst na webu www.pekneodplic.cz, o Mladých prakticích na www.mladipraktici.cz.
« Zpět na rubriku Vaše zprávy
Počasí v regionu
Ceny benzínu a nafty
Vaše zprávy
Plzeňská tísňová linka 112 zachránila po telefonu život českému řidiči kamionu
Děti v mateřské škole v Klatovech dostaly 120 050 korun
Vánoce letos trochu jinak - užijte si je na Šumavě!
Pět osobností získalo Čestnou plaketu hejtmana Plzeňského kraje za odvážné občanské postoje
Copyright © 1/2009-2017 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PřeloučDnes.cz | Photos: ©Freedigitalphotos.net ©cs.wikipedia.org | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.