PlzeňDnes.cz
PlzeňDnes.cz » Kalendář akcí » Detail akce

Přidávání akcí do kalendáře bylo dočasně pozastaveno.
Pokud chcete propagovat svoji kulturní akci formou PR článku v našem zpravodajství kontaktujte nás zde.

Workshop Koptské vazby - Plzeň

Kdy:
Středa 27.01.2016 od 17:00 hod
Kde:
Visio Art Gallery, Na Roudné 18, Plzeň
Pořadatel:
Sdílet:

Naučte se s námi Koptskou vazbu.
Tento způsob vazby nazývaný Koptská vazba pochází ze severní Afriky, odtud také jeho název. Díky svému technickému provedení bývá také uváděn jako vazba bez výztuže, na rozdíl od evropského způsobu vazby na tkaloun či jiné vazy je šito bez tohoto pomocného materiálu.

Pravděpodobným počátkem vazby knih do této podoby bylo 1. století našeho letopočtu, ale nejstarší doložené informace najdeme až u knih z doby kolem 4. století, nalezených při archeologických vykopávkách v Egyptě. Tyto první nálezy pocházejí ze 4. století našeho letopočtu, jsou to kodexy koptských křesťanů žijících v Egyptě.
Tato forma knihy nese po celou dobu svého vývoje až na drobné výjimky téměř shodné znaky - knižní blok je tvořen sešitím za sebou řazených složek, ochranu tvoří připojené dřevěné, později papírové (lepenkové) desky s usňovým, pergamenovým, textilním nebo papírovým pokryvem.
Koptský způsob vazby se po staletí uplatňoval v oblastech kolem středozemního moře, severní Afriky a v islámských zemí blízkého východu. Větší knihy byly vždy vázány do pevných desek, menší i do měkké vazby. Zde je pak místo přední a zadní desky použito tenčího materiálu, který obklopuje celý blok a je prošit přímo samotnou vazbou.

V současnosti je asi nejvýznamnější umělcem, který se touto technologií zabývá Keith Smith. Je autorem řady knih zabývajících se knižní vazbou, se specializací na vazby bez použití lepidla. Pro zajímavost je zde možno uvést, že Univerzitní knihovna Západočeské univerzity v Plzni má k dispozici řadu z nich.

Přijďte si i vy vyzkoušet tento způsob vazby pod vedením zkušené lektorky Jany Trnkové do Visio Art Gallery, Na Roudné 18, Plzeň
Cena kurzu: 300,- Kč a domů si odnesete vlastnoručně koptskou technikou ušitý blok.

Fotogalerie:

Mapa:

Upozornění: případné změny termínů akce a místa konání si ověřte na stránkách pořadatele !

Další akce v okolí61,262130737305