PlzeňDnes.cz
PlzeňDnes.cz » Kalendář akcí » Detail akce

Přidávání akcí do kalendáře bylo dočasně pozastaveno.
Pokud chcete propagovat svoji kulturní akci formou PR článku v našem zpravodajství kontaktujte nás zde.

Bedřich Smetana - Tajemství

Kdy:
Neděle 02.02.2014 od 14:00 hod
Kde:
Velké Divadlo , Plzeň
Pořadatel:
Sdílet:

Přestože na našich operních scénách se česká klasika hraje stále méně, opera DJKT se jí věnuje pravidelně - zejména odkazu Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů.
Po úspěšné inscenaci Dvou vdov Jany Kališové nyní obohatí repertoár plzeňské opery Smetanova předposlední dokončená opera Tajemství. Skladatel ji napsal na libreto osvědčené Elišky Krásnohorské, s níž spolupracoval již na předcházející Hubičce. Po námětech historických, mytologických a venkovských zvolili nyní příběh z malého českého městečka pod hradem Bezdězem s pestrou galerií jeho obyvatel. Smetana se s Krásnohorskou s úsměvem dívají na lidskou vlastnost, jíž je neschopnost udržet tajemství svěřené pod slibem absolutní mlčenlivosti. V závěru prvního dějství dokonce zvoník Jirka svěřené tajemství vytroubí do světa z věže kostela hlásnou troubou!
V opeře je tajemství hned několik: Kalina má získat poklad, aby se mohl ucházet o ruku sestry svého rivala Maliny, tajemstvím má být i láska Víta a Blaženky - dětí obou znepřátelených rodů, stejně jako Kalinův dluh za stavbu nového domu či tajemství frátera Barnabáše, které sdělil před smrtí Kalinovi, jak by mohl získat pannu Rózu. Hudební vědci často označují Tajemství za nejlepší Smetanovu operní partituru.
Vstupné: od 110,-/ do 240,-Kč

Upozornění: případné změny termínů akce a místa konání si ověřte na stránkách pořadatele !

Další akce v okolí63,143014907837