PlzeňDnes.cz
PlzeňDnes.cz » Kalendář akcí » Detail akce

Přidávání akcí do kalendáře bylo dočasně pozastaveno.
Pokud chcete propagovat svoji kulturní akci formou PR článku v našem zpravodajství kontaktujte nás zde.

Příběh kola ...aneb od draisiny k favoritu / Plzeň

Kdy:
Pátek 01.07.2016 od 10:00 hod až 28.09.2016
Kde:
Výstavní sál Západočeského muzea, Plzeň
Pořadatel:
Sdílet:

Pro příznivce starých časů připravilo Západočeské muzeum ve spolupráci se Stanislavem Cinkem tematickou výstavu od draisiny k favoritu (rozuměj jednostopé kolo pro turistiku i závod).
Výstava seznámí návštěvníky s historickým vývojem kola od konce 18. století do poloviny 20. století. Zmapuje počátky cyklistiky v Čechách, ustavení cyklistických spolků, klubů a vyznavačů vysokých kol. Návštěvníci si prohlédnou jak exponáty z muzejních sbírek Západočeského muzea v Plzni (draisinu, vysoké kolo, tematické secesní plakáty, prapor, fotodokumentaci, dobové oděvy), tak i exponáty z jiných muzeí a rovněž ze sbírek soukromých např.: plzeňského rodáka, velkého milovníka a nadšence cyklistiky Stanislava Cinka, který je dosud aktivním členem Klubu českých velocipedistů v Praze a Františka Babického, in memoriam, který působil jako mechanik českého týmu při Závodu míru. Budou vystaveny jedinečné originální dresy, medaile a kola s osobitou historií.

Výstava také zmapuje vznik, působení a zánik Klubu cyklistů turistů " Český Lev" Plzeň a jeho obnovení v roce 2015. Okrajově budou prezentovány i další spřátelené kluby. Expozice kol bude rozdělena tematicky - historie výroby kol, kola v období 1. republiky, válečná kola, turistická kola, silniční kola, závodní kola, úspěchy českého cyklistického sportu, kolo v přírodě a na výletě, kolo v dílně opraváře. K vidění bude také motokolo pana Klementa, zakladatele firmy Laurin and Klement, zapůjčené Muzeem Mladoboleslavska a unikátní replika parokola zn. Roper (USA) od soukromého sběratele MVDr. Uzla. V kostce bude připomenuta historie slavného kola zn. Favorit, jeho krach a znovuvzkříšení v podobě unikátního současného modelu kola Favorit- Bigboss.
Výstava svým pojetím osloví širokou veřejnost, potěší milovníky cyklistického sportu a obohatí návštěvníka svým estetickým vjemem.
VERNISÁŽ: 30.6.2016

Fotogalerie:

Mapa:

Upozornění: případné změny termínů akce a místa konání si ověřte na stránkách pořadatele !

Další akce v okolí35,64190864563