PlzeňDnes.cz
PlzeňDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

V Plzeňském kraji byla aktualizovaná koncepce cykloturistiky a cyklodopravy

06.05.2021
Schválením Aktualizace koncepce cykloturistiky a cyklodopravy v Plzeňském kraji dojde k zjednodušení, zpřehlednění a zlepšení logické a dopravní struktury páteřní sítě tras a vzniku sítě cyklotras, které budou nedílnou součástí dopravního systému.
Foto: plzensky-kraj.cz
Plzeňský kraj měl zpracovanou koncepci jako krátkodobé řešení k rozvoji cykloturistiky a cyklodopravy v Plzeňském kraji pro roky 2013 - 2015. Od roku 2015 nebyl schválen žádný jiný koncepční dokument, který by uvedenou problematiku řešil.

Odbor dopravy a silničního hospodářství v roce 2018 provedl analýzu stavu cyklostezek a cyklotras v Plzeňském kraji. "Provedenou analýzou nashromážděných projektových podkladů a stavu výstavby bylo zjištěno, že původní koncepce rozdělila cyklotrasy v souladu s Národní strategií cyklodopravy na mezinárodní dálkové cyklotrasy, nadregionální dálkové cyklotrasy, regionální významné cyklotrasy a regionální cyklotrasy. Ty však na všech úrovních byly řešeny pouze ideově ve smyslu směrového vedení. Trasované byly takřka výhradně po silnicích I., II. a III. tříd. Hlavním parametrem stanovení jejich vedení nebyla dopravní, ale turistická hlediska," vysvětluje náměstek hejtmanky pro dopravu Pavel Čížek.

Důraz pro vytvoření koncepce byl kladen na zjednodušení, zpřehlednění a zlepšení logické a dopravní struktury páteřní sítě tras a praktickou využitelnost koncepce a na její soulad s navazujícími koncepčními dokumenty.

"Při stanovení ideového vedení regionálních významných cyklotras jsme rozhodli, že vzniknou dva okruhy regionálních významných cyklotras a to Plzeňský okruh, který vznikne optimalizací současné cyklotrasy CT2151 a Vnitřní krajský okruh, který vznikne optimalizací současné cyklotrasy CT352," uvádí Pavel Čížek.

Cílem aktualizované koncepce je vznik sítě cyklotras, které budou nedílnou součástí dopravního systému. "Koncepce řeší provázanost místních, regionálních a nadregionálních cyklistických tras tak, aby cyklodoprava byla bezpečnější - ať již slouží rekreaci nebo cestám za každodenními potřebami lidí," dodává náměstek Pavel Čížek.

Dálkové cyklotrasy jsou rozděleny do tří úrovní. Mezinárodní cyklotrasy Eurovelo č. 4, Eurovelo č. 13, CS 3 a CS 37 vedou cyklistickou dopravu z Plzně do Prahy, z Německa ke Středozemnímu moři nebo z Čech do Francie. Nadregionální cyklotrasy vedou z krajské metropole tak, aby spojovaly jednotlivá krajská města nebo významná města Plzeňského kraje. Jedná se o CS 31 Plzeň - Nepomuk - Jihočeský kraj, CS 35 Plzeň - Kralovice - Karlovarský kraj a CS 38 Plzeň - Klatovy - EV13.

Další nadregionální cyklotrasy rozvíjejí Mezinárodní dálkové cyklotrasy nebo jsou turisticky významné. Jedná se o trasy Stříbro - Karlovarský kraj, Magistrála Český les, Otavská cyklotrasa a o Brdskou magistrálu.

Poslední úrovní cyklotras, které koncepce řeší, jsou regionální cyklotrasy, které ve dvou okruzích propojí cyklotrasy vyšší úrovně. Prvním je Plzeňský okruh a druhým Vnitřní krajský okruh.

V koncepci jsou stanoveny také koridory pro cyklistickou dopravu v okolí významných městských aglomerací, které nejsou řešeny v rámci jednotlivých cyklotras, ale pro jejich existenci jsou významné dopravní požadavky. Jedná se o aglomeraci Tlučná, Vejprnice, Nýřany, aglomeraci Kralovice - Kožlany a aglomeraci Domažlice - Kdyně.

Zdroj: Plzeňský kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

V Rokycanech se otevřela první veřejná ekologická toaleta v Česku

Město Rokycany v polovině dubna slavnostně otevřelo novou kompostovací veřejnou toaletu finské technologie, jedinou svého druhu, za účasti finského velvyslance v České republice Pasi Tuominena. Toaleta od společnosti BIOCULTUS je udržitelná, ...

V loňském roce zaplatila VZP za léčbu hemofilie téměř miliardu korun

Hemofilie je vzácné dědičné onemocnění, které se projevuje poruchou srážlivosti krve. Vloni se s ním léčilo 1326 klientů VZP (dvakrát více mužů). Léčb ...

ČSOP: Nové tůně nejen pro obojživelníky aneb ochrana přírody bagrem

Takzvaná Východočeská Sahara na Pardubicku. Bývalá cihelna na Kutnohorsku. Mokřad na jižním okraji Prahy. Pozemky podél Bakovského potoka na Rakovnick ...

Lesy ČR obnovily na Plzeňsku dvě historické nádrže a tůň s vodou ze zámecké studánky

Kamýky a U Kostelíka, dvě zaniklé historické průtočné vodní nádrže, i tůň zanesenou sedimentem obnovily Lesy České republiky za devět milionů korun ne ...

Hračka Jeepu na baterie představuje vážné riziko, zjistila inspekce

Česká obchodní inspekce zjistila, že na vnitřním trhu je v nabídce výrobek, který představuje vážné riziko pro životní prostředí. Jde o výrobek Hračka ...

Pátek 19.4.2024
Plzeňský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes