PlzeňDnes.cz
PlzeňDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Na území Plzeňského kraje počty případů nákazy oproti minulému týdnu výrazně klesají

10.02.2022
Nákaza koronavirem na území Plzeňského kraje podle dat hygieniků v minulém týdnu kulminovala. Nyní je hlášen denní počet nově odhalených případů nákaz kolem dvou tisíc, což je oproti minulému týdnu výrazně méně.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
"Také v nemocnicích se situace stabilizovala a denně je do nich přijímáno k hospitalizaci zhruba 6 nových pacientů. To nejhorší už máme s největší pravděpodobností za sebou," říká hejtmanka Ilona Mauritzová.

Ředitel KHS Plzeň Michal Bartoš seznámil Krizový štáb se současnou epidemiologickou situací. Potvrdil, že denní počet nových případů nákazy se pohybuje kolem 2000 a že oproti minulému týdnu, kdy jich bylo více než 3 500 tisíce za den, došlo k poklesu ve všech okresech Plzeňského kraje. "Zatím jsou tato čísla ale stále vysoká," konstatoval M. Bartoš. Upozornil také, že počet nakažených roste ve zranitelné části populace nad 70 let.

Počty hospitalizovaných a trendy jejich nárůstu


Koordinátor lůžkové péče pro Plzeňský kraj prof. Jan Beneš sdělil, že k dnešnímu dni je v nemocnicích Plzeňského kraje hospitalizováno celkem 223 pacientů. "Zatím stále převažují lehké průběhy, ačkoli zaznamenáváme i mírný nárůst středně těžkých onemocnění. Intenzivní péčivyžaduje celkem 22 pacientů, z toho 9 jich je na umělé plicní ventilaci," vyčíslil prof. J. Beneš.

Nejvíce pacientů je stále ve FN Plzeň, kde je hospitalizováno 120 ze zmíněných 223 pacientů a je zde umístěna také naprostá většina pacientů vyžadujících intenzivní péči (19 z 22 a všichni ventilovaní).
Zatím lze podle prof. Beneše ještě očekávat mírný nárůst počtu pacientů. S ohledem na vývoj situace, který je charakterizován nižším počtem pozitivních záchytů, lze již na konci tohoto týdne (nebo na začátku týdne příštího) předpokládat, že se začne počet hospitalizovaných pacientů na standardních lůžkách snižovat. Vzhledem k volným dnům ve školách a ukončení povinnosti některých protiepidemických opatření může být pokles pomalejší.

Situace v pobytových sociálních službách


Rudolf Špoták, náměstek pro oblast sociálních věcí informoval členy krizového štábu, že počet pozitivních zaměstnanců v pobytových zařízeních sociálních služeb vzrostl oproti minulému týdnu o 30 osob na celkových 113 (tj. o 4 %). Zaměstnanců v karanténě a na OČR je 355, tj. téměř 13 %. "V zařízeních Diakonie Západ a v Domovu pro osoby se zdravotním postižením Horní Bříza je pozitivních dokonce 25 % zaměstnanců," upřesnil R. Špoták a dodal, že navzdory těmto údajům sociální služby péči o klienty zvládají. "Za tuto práci jim velmi děkujeme, protože jen díky ní, se dařilo a daří tyto těžké chvíle zvládat," vzkazuje všem pracovníkům sociálních služeb hejtmanka Ilona Mauritzová.

Covid pozitivních klientů je celkem 38, což je stejné číslo jako minulý týden.

"Situace v terénních službách je zvladatelná a podle informací z terénu si pečovatelské služby navzájem vypomáhají podle svých možností," doplnil náměstek Rudolf Špoták.

V zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc - Klokánek v Janovicích nad Úhlavou - skončila karanténa v pondělí. Většina zařízení pobytových sociálních služeb má zakázané návštěvy.

Školy a školská zařízení


Náměstkyně pro oblast školství Radka Trylčová informovala členy Krizového štábu, že 7. února 2022 nabyl účinnosti zákon o mimořádném ředitelském volnu a mimořádném vzdělávání distančním způsobem pro období epidemie onemocnění COVID-19. Na jeho základě mohou ředitelé základní školy, střední školy, konzervatoře, vyšší odborné školy, základní umělecké školy a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky vyhlásit v období školního roku mimořádné vzdělávání distančním způsobem nebo mimořádné ředitelské volno v celkovém rozsahu až 10 dnů.
Ředitel mateřské školy může vyhlásit ve školním roce mimořádné ředitelské volno až 10 dnů. Jde o situace, kdy pedagogičtí pracovníci nemohou vykonávat svou činnost na pracovišti ve škole.

"Naše střední školy možnosti mimořádného volna v tomto týdnu nevyužily," uvedla náměstkyně R. Trylčová. Školy, které řešily nepříznivou epidemickou situaci v minulém týdnu, jsou uzavřené z důvodu jarních prázdnin. Jedná se o školy v okrese Plzeň-město, Plzeň-jih a Plzeň-sever.

"V pondělí proběhlo testování ve školách. Ve středních školách se testovalo pouze 5 099 žáků a pozitivita byla prokázána u 101 žáků. Pozitivní jsou 3 pedagogičtí pracovníci a 3 nepedagogičtí pracovníci. Nejvyšší počet pozitivních žáků máme hlášen z okresu Domažlice," upřesnila náměstkyně Radka Trylčová.

Situace ve složkách IZS


Nemocnost v oblasti složek IZS (u HZS, PČR, AČR, ZSS PK) se mírně zlepšila. Pohybuje se již pouze na úrovni 10 %. Složky IZS tak mohou plnit svoji činnost bez omezení. Také u sledovaných subjektů z oblasti dopravní, energetické a vodohospodářské oblasti není jejich činnost zvýšenou nemocností ohrožena.

Očkování a kapacita očkovacích míst


K dnešnímu dni bylo v Plzeňském kraji vyočkováno celkem 941 443 dávek. Dokončené očkování oběma dávkami má za sebou již 370 943 lidí a třetí posilující dávkou je očkováno 215 365 osob. U malých dětí 5+ bylo vyočkováno 3389 dávek, z toho 1223 malých dětí má očkování dokončeno. Minulý týden bylo naoočkováno také 1052 osob bez registrace a pomocí mobilních týmů 102 osob.

Zájem o očkování novou proteinovou vakcínou Novavax projevilo v Plzeňském kraji již celkem 395 lidí. V celé ČR pak 7400 osob. "Až vakcína Novavax dorazí do České republiky, bude očkování touto novou látkou v našem kraji probíhat ve FN Plzeň," upřesnila hejtmanka Ilona Mauritzová.

Postupně také skončí svůj provoz očkovací centrum v bývalém obchodním domě PRIOR. Osoby bez registrace bude dále očkovat očkovací místo na EUC Klinice.

"Plzeňský kraj již také pro následující období připravuje očkovací strategii, kdy primárně budou očkovat praktičtí lékaři a lékaři pro děti a dorost. Jako záložní místa pro očkování budou připraveny všechny nemocnice v Plzeňském kraji a EUC Klinika Plzeň," upozornila I. Mauritzová.

Testování


Povinné testování by mělo skončit 18. 2. jak ve školách, tak ve firmách.

"V rámci testování jsme nezaznamenali žádný velký problém. Ani v té velké špičce, která tu v minulých dnech byla. Testovací kapacity jsou v Plzeňském kraji dostatečné," říká hejtmanka Ilona Mauritzová.

Zdroj: Plzeňský kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Plzeňský kraj hledá cesty, jak se vypořádat s nedostatkem pracovních sil

Více než 100 zástupců nejvýznamnějších zaměstnavatelů, škol a institucí se sešlo ve středu 6. 12. 2023 na šesté Výroční konferenci Paktu zaměstnanosti Plzeňského kraje, aby společně diskutovali o prioritách v oblasti zaměstnanosti a vzdělávání a ...

Armáda využije letiště v Líních pro svou potřebu, pokračovat zde bude i letecká záchranná služba

Na Ministerstvu obrany se včera konalo jednání o budoucnosti letiště Plzeň-Líně. Za resort obrany s hejtmanem Plzeňského kraje Rudolfem Špotákem jedna ...

AOPK: Péči o národní přírodní památku Na požárech ocenila řada rostlin a živočichů

Tam, kde louku pokrývaly porosty travin a náletových dřevin, teď rostou koberce všivce lesního, klikvy bahenní, prstnatce májového, mochny bahenní a d ...

Krajský úřad Plzeňského kraje již podesáté oživily vánoční trhy

Vnitroblok a prostor před vchodem do budovy Krajského úřadu Plzeňského kraje již podesáté ožil vánočními trhy. Ve čtvrtek 30. listopadu 2023 své výrob ...

VZP: Pacientů s HIV přibylo, Česko je nadále zemí s nízkým počtem pacientů

Vloni přibylo 676 nových případů infekce HIV u pojištěnců VZP. Za léčbu 2800 pacientů pojišťovna vloni zaplatila více než 500 milionů korun, nejvíce z ...

Sobota 9.12.2023
Plzeňský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes