PlzeňDnes.cz
PlzeňDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Od poloviny května lze v Plzeňském kraji podat žádost o kotlíkovou dotaci pro nízkopříjmové domácnosti

09.05.2022
Od poloviny května do konce srpna letošního roku budou moci nízkopříjmové domácnosti žádat o dotaci na pořízení ekologického vytápění tzv. kotlíkovou dotaci. Tu je možné využít na výměnu starého kotle, který nesplňuje limitní třídu, za tepelné čerpadlo, plynový kondenzační kotel nebo kotel na biomasu. Alokovaná částka do dotačního titulu pro Plzeňský kraj je 500 mil. Kč.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Starý kotel nesplňující třídu 3, 4 nebo 5 dle ČSN EN 303-5 si žadatel může vyměnit za tepelné čerpadlo, plynový kondenzační kotel nebo kotel na biomasu. Maximální výše dotace je stanovena na tepelné čerpadlo 180 000 Kč, kotel na biomasu 130 000 Kč, plynový kondenzační kotel 100 000 Kč. Podpora bude poskytována na výměny realizované od 1. 1. 2021 ve výši 95 % ze způsobilých výdajů do maximální výše dotace. V případě plynových kondenzačních kotlů je úhrada způsobilých výdajů garantována pouze v případě, že již byla jejich výměna realizována, příp. byla na jejich pořízení vystavena závazná objednávka v termínu od 1. 1. 2021 do 30. 4. 2022.

"Dotaci na výměnu kotle považuji obecně za výhodnou s ohledem na to, že lze získat téměř plné pokrytí pořizovací ceny kotle a zároveň vyhovět legislativě. Když si uvědomíme, že v září letošního roku končí možnost využívat tzv. staré kotle, je využití této podpory logické," říká náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Josef Bernard a dodává: "Výměnou kotle ve svém městě či obci pomůžeme tak životnímu prostředí a zároveň vyhovíme nové legislativě."

Kdo může požádat o dotaci


Základním kritériem pro určení, kdo může využít dotaci pro domácnosti s nižším příjmem, je výše průměrného čistého příjmu na člena domácnosti, která v roce 2020 nepřesáhla 170 900 Kč, to je 14 242 Kč čistého příjmu na osobu měsíčně. Sledovány budou běžné příjmy za rok 2020 - zdanitelné příjmy, důchody a vybrané typy dávek. Dítě do 26 let (studující) je počítáno s nulovým příjmem.

Výjimku tvoří domácnosti složené pouze z důchodců pobírajících starobní důchod nebo invalidní důchod 3. stupně, kteří nebudou muset dokládat příjmy, protože jsou automaticky způsobilí pro dotaci. Základní podmínkou získání dotace je, že žadatel musí být vlastníkem nebo spoluvlastníkem nemovitosti, tedy rodinného domu, bytové jednotky v bytovém domě nebo trvale obývaného rekreačního objektu.

Žádosti jsou přijímány od 16. 5. - 31. 8. 2022 výhradně elektronicky prostřednictvím aplikace eDotace. Následně je nezbytné doručit povinné přílohy specifikované v Pravidlech pro žadatele a příjemce v zalepené obálce do 10 pracovních dní od elektronického podání žádosti poštou nebo osobně na podatelnu Krajského úřadu Plzeňského kraje. Více informací naleznete na stránkách Plzeňského kraje.

Požádat lze i v případě, že výměnu kotle občané plánují, protože realizovat ji lze až 2 roky od podpisu smlouvy o poskytnutí dotace na základě žádosti.

O kotlíkové dotaci pro nízkopříjmové domácnosti


Krajská rada schválila vyhlášení výzvy v rámci dotačního programu "Pořízení ekologického vytápění v domácnostech 2021+" k podávání žádostí o poskytnutí dotace do dotačních titulů "Pořízení ekologického vytápění pro nízkopříjmové občany" a "ZÁSOBNÍK - Pořízení ekologického vytápění pro nízkopříjmové občany" v dubnu letošního roku.

Na konci března byly uzavřeny tzv. předžádosti do tohoto titulu. "Předžádostí o dotaci jsme obdrželi celkem 1037. Ty budou automaticky převedeny do zmiňovaného dotačního programu jako žádosti a žadatelům stačí pouze doložit potřebné dokumenty v povinném termínu deseti dnů," upřesňuje náměstek hejtmana Josef Bernard.

Kotlíkové dotace od roku 2016


Od roku 2016 bylo celkem ve všech dotačních titulech uspokojeno 7 031 žádostí za 790 mil. Kč. Z toho bylo 51 % poskytnuto na tepelná čerpadla a 17 % na plynové kondenzační kotle. K výměně zbývá v Plzeňském kraji zhruba ještě 33 000 nevyhovujících kotlů.

Zdroj: Plzeňský kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Virtuální realita se na Plzeňsku uplatňuje ve školách i nemocnicích

Virtuální realita může více pomáhat při školní výuce i ve zdravotnictví. Přesvědčili se o tom členové výboru pro digitalizaci, IT a Otevřený kraj spolu s náměstkem hejtmana Petrem Vankou při prezentaci VR School a VR Medical od plzeňské společnosti ...

E-řidiči z Karlovarského a Plzeňského kraje načerpaly vloni u ČEZ o 25 % energie více

Tisíce nových elektroaut na českých silnicích a více než stovka nových dobíjecích stojanů ČEZ; to jsou hlavní důvody loňského 25% růstu odběrů energie ...

V pondělí 27. března bude v Německu stávka na železnici, omezí provoz mezistátních vlaků

České dráhy upozorňují cestující, že v pondělí 27. března 2023 od 00:00 do 24:00 hod. se v Německu uskuteční stávka na železnici, na které se budou po ...

Festivaly Maker Faire letos zavítají do dvanácti českých měst

Festivaly kreativity Maker Faire se letos představí celkem ve dvanácti městech po celé republice. Na akcích se setkávají nadšenci i profesionálové, rů ...

Avast: Stalkerware v Česku vzrostl za poslední tři roky o 600 %

Riziko, že se čeští uživatelé mobilních zařízení setkají se stalkerwarem, vzrostlo podle nejnovějších statistik oddělení Avast Threat Labs ve společno ...

Úterý 28.3.2023
Plzeňský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes