PlzeňDnes.cz
PlzeňDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Plzeňský kraj s Horní Falcí oslavily jednadvacetileté partnerství

11.11.2022
U příležitosti jednadvacetiletého partnerství se v pátek 11. listopadu 2022 v Regensburgu konal slavnostní akt, jehož se zúčastnila delegace Plzeňského kraje v čele s hejtmanem Rudolfem Špotákem, vládní prezident Horní Falce Waltr Jonas, bavorský státní ministr financí a vlasti Albert Füracker, předseda krajského zemního sněmu Franz Löffler, generální konzulka ČR v Mnichově Ivana Červenková, bývalý zemský rada Horní Falce Simon Wittmann a bývalý radní Plzeňského kraje Stanislav Rampas, účastník podpisu dohody o spolupráci mezi Plzeňským krajem a Horní Falcí. Základ přeshraniční spolupráce položili před 21 lety tehdejší vládní prezident Horní Falce Wilhelm Weidinger a bývalý hejtman Plzeňského Petr Zimmermann.
Foto: plzensky-kraj.cz
"Navázání spolupráce mezi našimi příhraničními regiony, v té době 12 let po pádu Železné opony, bylo jedním z řady činů a událostí, kterými jsme překonávali, a troufám si říci, že nakonec překonali, neblahé dědictví 40 let komunismu v České republice a rozdělení Evropy. Ostatně nedlouho poté v roce 2004 se Česká republika stala členem Evropské unie a od roku 2007 i Shengenského prostoru," připomněl ve svém písemném vyjádření Petr Zimmermann.

Vlastní ?Prohlášení o záměru utváření přeshraniční spolupráce mezi PK a vládními kraji Horní Falcko a Dolní Bavorsko’ bylo podepsáno ve dnech během Regionální konference v Plzni dne 9. 11. 2001. Jeho hlavním smyslem bylo naplnění cíle "obstát v soutěži s ostatními evropskými regiony a zabránit tomu, aby toto (příhraniční) území bylo zredukováno na tranzitní prostor mezi evropskými centry." Obě strany chtěly posílit trendy srůstání a využít možností rozvoje území.

Podle účastníků slavnostního aktu bylo obnovení normální spolupráce krajů z obou stran hranice - měst a obcí, škol, kulturních a sportovních spolků, firem a dalších institucí - tehdy velmi upřímné. A právě díky tomu se podařilo oběma stranám navázat na přetrženou historii spolupráce těchto regionů a vybudovat pevný základ pro rozvíjení těchto vztahů do budoucna. Na začátek spolupráce vzpomínal i bývalý zemský rada Horní Falce Simon Wittmann a Stanislav Rampas, bývalý náměstek hejtmana, účastníci podpisu budoucí spolupráce.

Bavorský státní ministr financí a vlasti Albert Füracker zdůraznil význam spolupráce a dobrých vztahů přeshaničních regionů, tj. osy Horní Falce - Plzeňského kraje: "Osa Horní Falc-Plzeň je pro mě obzvláště důležitá nejen jako pro obyvatele Horní Falce, ale také jako pro ministra vlasti. Bavorsko-české příhraničí spojuje stále těsnější partnerství a vyvinulo se v jedinečný region a atraktivní domov. Ministerstvo coby silný partner podporuje aktivně tento region. Od roku 2016 jsme již podpořili více než 30 projektů v bavorsko-českém pohraničí. I v budoucnu chceme spolupracovat bok po boku a nadále rozvíjet příhraniční oblast. Děkuji všem, kteří se neúnavně angažují pro tento historický region v srdci Evropy."

Vládní prezident Horní Falce, Walter Jonas prohlásil, že se regionální spolupráce mezi vládou Horní Falce a Plzeňským krajem se v uplynulých 21 letech stala hnacím motorem přeshraniční spolupráce, tvoří pevný základ bavorsko-českého přátelství. "Pro nás jako vládu je to navíc dávno nedílná součást pracovního všedního dne s viditelnými a hmatatelnými výsledky pro občany na obou stranách hranice. Protože rutina a kontinuita spolupráce s rozmanitými společnými projekty přispívají rozhodujícím způsobem k živému soužití v oblasti východního Bavorska a západní ČR.

Hejtman Rudolf Špoták v této souvislosti řekl: "Jsem přesvědčen o tom, že můžeme být do budoucna v tomto partnerství optimisty, protože je toho mnoho, na čem můžeme po 21letech úspěšné spolupráce stavět. V první řadě to jsou přátelské vazby a četná jednání, ať už formou diskusních fór, inovačních dnů nebo osobních setkání. Ale i celá řada společných projektů a činnost velkých i menších firem, které posunuly ekonomiky příhraničních oblastí k hospodářsky silným regionům ve svých zemích. Naplnilo se tak přání našich předchůdců, abychom se nestali jen transitním prostorem. To už je minulost. Ekonomické provázání našich regionů v centru Evropy je tak evidentně ku prospěchu všech," a zdůraznil: "Nyní jsme ve fázi světové ekonomiky, kdy zjišťujeme, že celkový globální trh není úplně nejlepším řešením. Ukázalo nám to období covidu i momentální situace na Ukrajině. Dochází k přeskládání průmyslové mapy celého světa a Evropy. Myslím si, že Plzeňský kraj a Horní Falc má za posledních 30 let nyní jednu z největších příležitostí stát se inovačním regionem a motorem EU a tuto příležitost bychom si neměli nechat utéci."

Dobré vztahy mezi sousedními příhraničními regiony ocenila také generální konzulka ČR v Mnichově, Ivana Červenková: "V bilaterálních vztazích nehrají důležitou roli jen setkávání na nejvyšší politické úrovni, mnohem důležitější je rozvoj mezilidských vztahů, který vzbudí zájem o sousední zemi a vytvoří základ našeho dobrého vztahu. Toto je obzvláště pro obyvatele příhraničního regionu velmi důležité. Přeshraniční spolupráce je zásadní pro navázání a posílení dobrých vztahů mezi sousedními státy. Velmi mě těší intenzita přeshraniční spolupráce mezi Bavorskem a Českou republikou. Obzvláště živá výměna s četnými projekty probíhá mezi Horní Falcí a Plzeňským krajem.

Během pódiové diskuse se přítomní účastníci slavnostního aktu shodovali ve svých příspěvcích na tom, že je třeba pokračovat ve společných projektech a nalezení cest pro další, jako je modernizace železniční traťě Praha-Plzeň-Domažlice-Regensburg-Mnichov.

Zdroj: Plzeňský kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Další články z rubriky Zprávy

Krajský úřad Plzeňského kraje již podesáté oživily vánoční trhy

Vnitroblok a prostor před vchodem do budovy Krajského úřadu Plzeňského kraje již podesáté ožil vánočními trhy. Ve čtvrtek 30. listopadu 2023 své výrobky představili studenti jedenácti krajských středních škol a zástupci sedmi neziskových organizací ...

VZP: Pacientů s HIV přibylo, Česko je nadále zemí s nízkým počtem pacientů

Vloni přibylo 676 nových případů infekce HIV u pojištěnců VZP. Za léčbu 2800 pacientů pojišťovna vloni zaplatila více než 500 milionů korun, nejvíce z ...

Blíží se advent a s ním i tradiční vánoční vozidla MHD, letos rozsvítí 17 českých měst

Dopravní podniky v sedmnácti městech České republiky zpestří svým cestujícím adventní čas speciálně vyzdobenými vozy. Vánoční atmosféru v ulicích dola ...

GasNet před zimou kontroloval těsnost plynovodů

Největší český distributor zemního plynu, skupina GasNet, zvýší sílu zápachu distribuovaného zemního plynu. Nárazová odorizace se letos uskutečnila od ...

Projekt PRO CHMEL pomáhá českým chmelařům. Prazdroj zjistil, kolik vody potřebuje chmel

Český výzkumný projekt PRO CHMEL, který inicioval Plzeňský Prazdroj spolu s Microsoftem a Chmelařským institutem, přinesl po dvouletém měření vlivu po ...

Neděle 3.12.2023
Plzeňský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2023 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes