PlzeňDnes.cz
PlzeňDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Plzeňský kraj už získal přes 11 miliard Kč z regionálních operačních programů

05.06.2024
Evropské finance jsou hlavní hybnou silou regionálních investic. Čtyři na sebe navazující regionální operační programy financovaly v Plzeňském kraji už 1 432 projektů. Nejvíc peněz zamířilo do dopravy, zdravotnictví a kultury, kam spadá i oblast péče o památky. Vyplývá to ze statistik Centra pro regionální rozvoj, které programy administrovalo. Jeho plzeňská pobočka vytipovala tři nejdůležitější projekty posledních dvaceti let.
Interiér zrekonstruované jízdárny Světce u Tachova | Foto: Centrum pro regionální rozvoj
Více než 3,9 miliardy Kč směřovalo do krajské silniční sítě a udržitelné dopravy. Přes 2 miliardy korun, z nichž velkou část poskytl dodatečný nástroj REACT-EU (reakce EU na pandemii Covid-19), přibyly ve zdravotnictví. Do kultury a cestovního ruchu přiteklo prostřednictvím regionálních operačních programů bezmála 1,5 miliardy.

Nejnákladnějším projektem bylo vybudování západního okruhu Plzně, kde EU přispěla téměř 1,5 miliardou. Tento projekt drží zároveň prvenství v rámci celé ČR. Přes 350 milionů získala na pořízení nové zobrazovací techniky Fakultní nemocnice Plzeň a s pomocí bezmála 300 milionů pořídily Plzeňské městské dopravní podniky velkokapacitní tramvaje.

Téměř 3,6 miliard si z celkové sumy ukrojily příspěvkové organizace kraje a obcí. Přes 2,3 miliardy inkasovaly obce, které zároveň realizovaly nejvíce projektů (781).

3 klíčové projekty podle plzeňské kanceláře Centra pro regionální rozvoj
"Peníze z regionálních operačních programů pomohly zvýšit kvalitu života v kraji v mnoha oblastech, zásadně však také zatraktivnily region pro návštěvníky odjinud. Proto zmiňuji hned dva klíčové projekty v Plasích - Centrum stavitelského dědictví a obnovu několika historických památek v areálu někdejšího Cisterciáckého kláštera." vypočítává Magda Sýkorová, ředitelka plzeňské pobočky Centra pro regionální rozvoj. A doplňuje výčet také o komunitní centrum Pivovar Domažlice, které získalo několik významných krajských, tuzemských i mezinárodních ocenění.

Západní okruh Plzně


Největší projekt IROP a zároveň zásadní stavba, která snížila dopravní zatížení centra Plzně, zkrátila cestovní časy, přispěla ke zlepšení životního prostředí (emise, hluk, vibrace) i k hospodářskému rozvoji oblasti. "Podle výsledku analýzy intenzity dopravy, kterou zpracovalo město Plzeň, projede po novém okruhu v průměru 14,5 tis. vozidel denně," doplňuje Sýkorová.

Centrum stavitelského dědictví Plasy


patří k projektům realizovaným v areálu NKP Klášter Plasy. Na místě dvou chátrajících objektů v hospodářském zázemí bývalého kláštera - pivovaru a hospodářského dvora, vzniklo unikátní pracoviště Národního technického muzea. Vzdělávací a volnočasový areál propojuje tematicky zaměřené muzejní expozice s historickými dílnami tradičních stavebních řemesel, které nabízejí rovněž možnost konkrétní řemesla si vyzkoušet.

Obnova objektů v NKP Plasy


Klášter Plasy patří mezi barokní perly západních Čech. V jeho areálu se nacházejí památky románského, gotického, barokního i klasicistního slohu. Mnohé se s pomocí evropských peněz podařilo v posledních letech revitalizovat a daly tak vyniknout historickému rázu města.

Regionální operační programy podpořily v České republice za 20 let 25415 projektů částkou převyšující 193,7 miliard korun.

Zdroj: CCR
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

V Plzni se bude konat Evropský den proti vloupání

Nedej šanci zlodějům! Tak zní heslo letošního Evropského dne proti vloupání, který se koná v Plzni ve středu 19. června 2024 od 11 do 18 hodin na náměstí Republiky. Hlavním smyslem akce je tradičně připomenout lidem, jak zabezpečit svá obydlí, ...

Nové štítky na přejezdech posílí bezpečnost a pomohou v lepší identifikaci místa

Správa železnic začíná používat nové reflexní štítky s čísly přejezdů, které jsou lépe viditelné. V rámci pilotního projektu jimi osadí více než dvě d ...

Rekonstrukce tachovského náměstí pokračuje uzavřením silnice

Tachovské náměstí se mění před očima a práce se přesouvají z plochy náměstí i na silnici, která vede náměstím. Od 17. června bude uzavřena průjezdná s ...

Kvůli rekonstrukci vzduchotechniky omezí klatovské transfuzní oddělení o prázdninách odběry

Z důvodu stavebních prací v prostoru transfuzního oddělení Klatovské nemocnice (TOKN) budou během letních prázdnin omezeny odběry krve a přerušeny odb ...

Od neděle 9. června 2024 dojde k letním změnám jízdních řádů regionálních vlaků ČD

V neděli 9. června vstoupí v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních řádů. Ve většině regionů dojde jen k dílčím změnám, které zlepší nabíd ...

Středa 12.6.2024
Plzeňský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes