PlzeňDnes.cz
PlzeňDnes.cz » Zprávy » Vaše zprávy » Článek v rubrice Z regionu

Securitas představí ve Zbirohu nový typ školení požární ochrany. V tréninkovém voze si můžete vyzkoušet boj s plameny

23.10.2019
Bezpečnostní agentura SECURITAS ČR přichází s novou službou školení požární ochrany ve firmách. Ve výcvikovém zařízení Hasičského záchranného sboru ČR ve Zbirohu se 24. října 2019 poprvé v Česku představí unikátní tréninkový vůz, který je uzpůsobený tak, aby si v něm zaměstnanci firem při školení mohli vyzkoušet reálný zásah proti plamenům. Akce vhodně koresponduje s Evropským týdnem bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, který se koná od 21. října.
Foto: taktiq.com
V kanceláři začne hořet monitor nebo se vznítí mikrovlnka. Z místa se valí palčivý kouř, v danou chvíli rozhodují vteřiny. Věděli byste, jak se zachovat? "Zkušenosti ukazují, že při požáru jsou lidé v šoku, a větší část z nich tak často na plameny zareaguje nesprávným způsobem, například hasí hořící pánev s olejem vodou nebo při požáru nepoužijí správný hasicí prostředek, čímž se zvětší škody," říká školitel kurzu požární ochrany Filip Gundza ze společnosti SECURITAS ČR.

Data ze Statistické ročenky Hasičského záchranného sboru ČR z roku 2018 ukazují, že ačkoliv jsou požáry v budovách z hlediska četnosti na druhém místě (častější jsou požáry volných prostranství), jsou zdaleka nejničivější, co se týče výše přímých škod. Rychlost a kvalita zásahu jsou přitom kritickým faktorem.

Speciální vůz SECURITAS Fire Trainer
Společnost Securitas se proto rozhodla dát prevenci praktický rozměr. Konkrétně 7,5tunové nákladní auto se zabudovaným systémem, který na požádání vytvoří simulovaný požár. Hořet v něm může kávovar, monitor, odpadkový koš nebo elektrický rozvaděč - tedy riziková místa, která se vyskytují ve firmách, ale i v domácnostech. "Nejčastější příčinou požárů v budovách jsou podle statistik elektrospotřebiče, typicky například rychlovarné konvice. Když odejde tepelná pojistka, zárodek požáru je na světě," pokračuje Filip Gundza. Školení se proto zaměřuje právě na elektrické spotřebiče. Jeho absolventi trénují hašení s vodními hasicími přístroji, které jsou ve voze k dispozici. Díky ovládacímu pultu jsou plameny pod kontrolou operátora, chytré senzory na místě pak hodnotí, zda účastníci tréninku požár opravdu úspěšně uhasili.

Cenná zkušenost a teambuilding v jednom
Školení obvykle podstupuje skupina 4-5 zaměstnanců, praktické části předchází teoretická příprava o délce, která odpovídá potřebám dané organizace. Skupin může být samozřejmě v rámci jednoho školení několik. "Služba má pro firmy i zaměstnance hned několik výhod. Nepopiratelně se jedná o velmi praktickou zkušenost, kterou mohou zaměstnanci zúročit při požární ochraně nejenom v práci, ale i v běžném životě. Je tu ale i teambuildingový aspekt - zkusit si na vlastní kůži zkrotit plameny je zážitek i adrenalin. Pro firmy je pak výhodné, že nemusí zaměstnance nikam vozit. Náš vůz přijede za nimi, kamkoliv je potřeba," popisuje Martina Němcová, obchodní ředitelka SECURITAS ČR, hlavní výhody nové služby.

Zákon firmám ukládá povinné školení zaměstnanců o požární ochraně. Zabezpečit jej musí všechny právnické a podnikající fyzické osoby, jež provozují činnosti, které jsou uvedeny v § 4 odst. 2 nebo 3 v Zákoně č. 133/1985 Sb., o požární ochraně. Proškolením zaměstnanců formou nové služby Securitas tak zaměstnavatel zároveň splní svoji legislativní povinnost. A přidá ještě něco navíc - reálnou zkušenost.

Představení nové služby i unikátního školicího vozu se koná ve Školním a výcvikovém zařízení HZS ČR (Pod parkem 662, Zbiroh) dne 24. října 2019 od 11:30.
Autor: Ivan Sobička
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Řidič na Plzeňsku se nevěnoval řízení, přejel do protisměru a havaroval do příkopu

Dne 13. července v 20:00 hodin došlo na silnici I. třídy č. 26 mezi obcemi Draženov a Březí k dopravní ...

Stavba městského okruhu Plzně zahájena

14.07.2020 | Z regionu

V meandru řeky Mže v Radčicích se dnes 14. července 2020 uskutečnilo slavnostní zahájení a poklepání na základní kámen stavby "Městský okruh, úsek Kři ...

Firma z Plzeňska provozovala bioplynovou stanici v rozporu s integrovaným povolením. Dostala pokutu 250 tisíc korun

14.07.2020 | Z regionu

Společnost IC-PARK ENERGO, a.s., která v bývalém zemědělském areálu ve Svojšíně provozuje bioplynovou stanici, porušila podmínky integrovaného povolen ...

Do konce roku propadne řidičský průkaz ještě 590 tisícům řidičů

11.07.2020 | Zpravodajství

Od začátku letošního roku si o výměnu řidičského průkazu dosud požádalo celkem 260 tisíc motoristů. Pro nový průkaz si tak přišlo 30 procent řidičů z ...

Známe vítěze v soutěži Regionální potravina Plzeňského kraje

10.07.2020 | Z regionu

Jedenáctý ročník soutěže o nejlepší Regionální potravinu je v plném proudu. Šestým krajem, kde se vybíraly ty nejlepší produkty, byl Plzeňský kraj. O ...Středa 15.7.2020
Plzeňský kraj
Další regiony »


O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Partneři portálu | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezký kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2020 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.