PlzeňDnes.cz
PlzeňDnes.cz » Zpravodajství » Magazín

6 typických příznaků nízké hladiny testosteronu

07.05.2020
Testosteron je hlavním představitelem mužských pohlavních hormonů ze skupiny androgenů. Tvoří se v mužských varlatech a nadledvinách, jeho produkce stoupá prudce v začátku puberty, kdy se tělo formuje, dospívají pohlavní orgány a zesiluje se sexuální touha. Vysoká hladina testosteronu se pak v těle mužů drží zhruba do věku 30 až 40 let, k poklesu může však dojít už mezi 25 a 30 rokem. Zásadnější problémy s testosteronem nastávají v období andropauzy, která přichází v rozmezí 45 až 60 let. Není dokázáno, zda je klíčovým faktorem samotný proces stárnutí, nebo spíše fakt, že starší muži již méně dbají o své zdraví a životosprávu. Jak nízkou hladinu testosteronu rozpoznat?
Foto: pixabay.com
Příznaky nedostatku testosteronu se často kombinují. Může dojít ke ztrátě zájmu o sex, tedy snížené libido, poklesne hladina sexuální vzrušivosti nebo dochází k poruše erekce. Nízká hladina testosteronu sebou ale přináší i deprese, nekvalitní spánek, únavu, stres, chronické nemoci či ztrátu vlasů.

1. Když už není chuť jako dříve...
Pojem libido označuje touhu a sexuální pud člověka. Libido je sexuální energie vznikající v podvědomí na základě psychologie, biologie a sociálních vazeb za účelem dosažení slasti. Výše libida se mění v závislosti na mixu hormonů. Muž může působit jako tornádo nebo naopak nemusí být vůbec při chuti. "Pokud máte zesláblé libido v krátkém horizontu, nic se neděje. K poklesu libida může dojít i vlivem stresových situací, které když zmizí, chuť na sex se zase vrátí. Problém nastává, když je nezájem dlouhodobý, zde může jít právě o výrazný pokles hladiny testosteronu," vysvětluje David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS.

Možná vás překvapí, že pokles libida byl v minulosti spíše záležitostí žen. V dnešní době se ale bohužel týká i mužů. Je to způsobeno moderní dobou, zrychleným tempem života a špatnou životosprávou.

2. Nedostatek testosteronu může způsobit i řídnutí kostí
Jedním z dlouhodobých rizik nízké hladiny testosteronu je osteoporóza. Na rozdíl od artritidy je osteoporóza stav, ve kterém se kosti stávají křehkými. Osteoporóza je metabolické kostní onemocnění spočívající ve ztrátě kostní hmoty a narušení její struktury a složení. Vlivem takového oslabení může snadno docházet ke zraněním a zlomeninám.

3. Úbytek svalové hmoty a s tím spojená bolest
"Důsledkem nedostatku testosteronu je také úbytek svalové hmoty, celkové oslabení a s tím související bolest svalů a kloubů. Nedostatek testosteronu způsobuje také větší náchylnost ke zranění. Nízké procento svalové hmoty, a naopak přemíra tuku pak vede k obezitě, a tedy mnoha dalším potížím," upozorňuje David Buchta.

4. Hormonální nerovnováha a problém zvaný gynekomastie
Stále více mužů trápí velká prsa. Testosteron je přirozeně se vyskytující hormon zodpovědný také za mužské fyzické rysy. Při snížení hladiny testosteronu v těle přichází celková hormonální nerovnováha. V mužském těle v tuto chvíli přebývá ženský hormon estrogen a ten zapříčiní růst prsní tkáně, tzv. gynekomastii. Gynekomastie je často léčitelná, jen je potřeba správně pochopit její příčinu.

5. Schopnost soustředit je tatam
Nízká hladina testosteronu v těle má co dočinění i s nedostatkem koncentrace a potížemi se na cokoliv soustředit. Často dochází také k problémům s pamětí.

6. Narušena může být erekce a plodnost
Testosteron pomáhá stimulovat receptory v mozku, které pomáhají vyvolávat erekci. Nízká hladina testosteronu způsobuje nižší stimulaci, čímž může docházet k problémům či dokonce erektilní dysfunkci. "U testosteronu platí přímá úměra - čím více testosteronu muž v těle má, tím více se vyrábí v těle spermií i semenné tekutiny a samozřejmě to platí i naopak. To má za důsledek také plodnost či neplodnost," popisuje David Buchta.

A jak s nedostatkem testosteronu bojovat?
Hladinu testosteronu pomáhá zvyšovat zejména správná životospráva. Jídelníček, který prospívá zvyšování hladiny testosteronu by měl být bohatý na zdravé tuky, velmi pomáhá například avokádo. Zlatá střední cesta je držet svůj denní příjem z tuků okolo 35 % - 40 %. Zbytek je vhodné doplnit zejména proteinem a správnými sacharidy, které jsou pro testosteron opět velmi důležité.

Intenzivní cvičení
Nedílnou součástí udržování a zvyšování hladiny testosteronu je pohyb. Pomáhají těžké cviky, jako jsou mrtvé tahy nebo bench press a tlak s velkou činkou. Cílem by měla být spíše větší váha s nižším počtem opakování. Velmi vhodné jsou také vysoko intenzivní cvičení neboli HIIT jako například sprint na rovině, sprint do kopce, kruhový trénink nebo vysoko intenzivní jízda na kole.

Méně stresu
Stres podporuje tvorbu hormonu kortizolu, který zabíjí testosteron. Kortizol je katabolický hormon, který potlačuje tvorbu testosteronu a snižuje jeho tvorbu. "Důvodem je látka prengenolon, která slouží jako stavební kámen dalších hormonů jako je progesteron, estrogen, kortizol a testosteron. Zvýšený kortizol v těle pohlcuje prengenolon pro svou vlastní tvorbu, a proto již nezbývá prostor pro tvorbu testosteronu. Pokud je to tedy možné, stresu se vyhýbejte," dodává David Buchta.

Více sexu
Jeden z velmi příjemných způsobů zvýšení hladiny testosteronu je dostatek sexu. V jedné studii například vědci změřili ze slin hladinu testosteronu 44 mužům předtím, než vešli do erotického klubu. Poté co pánové vyšli zpět, byl jim znovu odebrán vzorek slin. Mužům, kteří měli v klubu sex, se hladina testosteronu zvýšila o 72 %. Oproti tomu druhá skupina mužů, která zde byla pouze "na čumendu", zaznamenala navýšení o pouhých 11 %. Vzájemná závislost testosteronu a sexu je tak jasná.












Autor: Martina Bolatzká
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Magazín

Jak senzory fotoaparátu vašeho telefonu zlepšují vaše fotografické zážitky

V době chytrých telefonů se fotoaparát stal nezbytným nástrojem pro zachycení životních okamžiků. Nicméně, to, co odlišuje pozoruhodný snímek od banálního, často spočívá v složité technologii zabudované ve snímačích fotoaparátu vašeho zařízení. Tyto ...

Kvalitní bavlněné látky: Poznejte výhody a nástrahy šití z tohoto materiálu

Bavlna patří mezi velmi oblíbené materiály. Dobře se s ní pracuje, je přitom pohodlná a odolná. Hodí se pro šití rozmanitého oblečení, ale i bytových ...

Společnost CANMET pomáhá firmám s robotizací a automatizací výroby

Současná doba vyžaduje rychlou automatizaci všech výrobních procesů v technologických firmách. Díky vhodně zvolenému zařízení ušetříte hodiny času den ...

Jak hrubou kávu si namlít pro určitý typ nápoje?

Káva je nejpopulárnější povzbuzující nápoj na celém světě. Málokdo však tuší, že s sebou zároveň přináší řadu zdravotních benefitů - pomáhá předcházet ...

Horoskop na únor: Lvi budou plní sebevědomí, Raci budou potřebovat trochu péče a něhy

Únor je měsíc lásky, ale také změn a překvapení. Podívejme se, jak to ovlivní každé znamení. Co vás čeká v lásce, práci, zdraví a financích? Přečtěte ...





Pátek 29.3.2024
Plzeňský kraj
Další regiony »






Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes