Tipy kam na výlet - Plzeň a okolí

PlzeňDnes.cz
PlzeňDnes.cz
Tipy na výlet - PlzeňDnes.cz

Kam na výlet

PlzeňDnes.cz » Tipy na výlet » Zřícenina hradu Netřeb
Přidej tip na výlet

Zřícenina hradu Netřeb

Foto: Autor: Jik jik Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17082475

Necelé dva kilometry jižně od Kanic na severovýchodním zalesněném výběžku Úlíkovského hřebenu se dochovaly na příkrém skalnatém ostrohu zbytky středověkého hradu, který dostal název podle jména vrchu - Netřeb. Nevelký hrad Netřeb postavil pravděpodobně Děpolt z Rýzmberka nebo jeho nejbližší potomek v první polovině 14. století.

Jeho zbytky zakrývá pozoruhodný háj se stovkami tisů, jejichž stáří se odhaduje až na 800 let. To nás utvrzuje v názoru, že v době budování hradu ve 14. století byl vrch porostlý hustým lesem, jenž se dal těžko mýtit, a podle toho dostal jméno.

Hrad vybudovaný na úzkém ostrohu se skládal z obytné věže a obvodové hradby. Z věže se zachovaly 2 stěny s vylámaným otvorem střílny. Obvodová hradba přežívá v několika fragmentech. Od ostrohu odděloval hrad hluboký šíjový příkop, v němž byla vytesána nádržka na dešťovou vodu. Hrad je klasickou ukázkou donjonového typu.


Odkazy:

WikipediaMapa:Copyright © 1/2009-2017 M+MPspol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PřeloučDnes.cz | Photos © Freedigitalphotos.net | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.