PlzeňDnes.cz
PlzeňDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Zelenohorská pošta (Zámeček - muzeum)

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Zelenohorská pošta je zámeček nad historickým centrem města Nepomuk. Původně rodinné sídlo rytířů Táborských z Hirschfeldu, v letech 1708 - 1843 poštovní dostavníková stanice a nakonec po větších stavebních úpravách, v letech 1887 - 1888, kdy objekt získal eklektickou fasádu, sídlo lesního úřadu. Koncem 80. let 20. století byla zahájena, zcela v intencích doby, necitlivá, nikdy nedokončená, přestavba a následně objekt pozvolna chátral.

V roce 2004 získala nového majitele a od té doby je pomalu, ale velmi citlivě renovována. Postupně získává opět podobu, kterou měla na konci 19. století.

V roce 2010 se uskutečnily i stavební úpravy hospodářských budov - z rozpadajících se garáží se staly opět poštovní stáje.
Nenajdete v nich ale žádné hřebce ani valachy, přestože počet zde ustájených koní se počítá na desítky.
Prostory totiž slouží "Nově instalované expozici veteránů".

Expozice se skládá z několika tematických celků:
Prvorepublikové motorky z Nepomuku a okolí, malou sbírku motokol a mopedů, staré zemědělské stroje...

Dozvíte se něco o historii místních motocyklových závodů, nasajete vůni staré zámečnické dílny, můžete posadit své dítko na traktor zn. Svoboda anebo sevřít rukojeť staletého pluhu.

Výstava představuje skoro dvě desítky krasavic, které z velké části brázdily ve dvacátých a třicátých letech silnice tohoto kraje, například: B.S.A. z Klikařova, Ariel z Nezvěstic, Praga z Blovic a nebo třeba Harley-Davidson z Liškova.

Otevírací doba:
Duben - Květen / sobota - neděle * 10:00-16:00
Červen - Srpen / úterý - neděle * 10:00-18:00
Září - Říjen / sobota - neděle * 10:00-16:00
Mimo uvedenou otvírací dobu je možno dohodout prohlídku kdykoliv jindy - ideálně s několikadenním předstihem.

Mapa:

Plzeň a okolí - další tipy na výlet


Zámek Rabštejn nad Střelou

Rabštejn nad Střelou je hrad přestavěný na zámek ve stejnojmenném historickém městečku u Manětína. První zprávy o Rabštejnu pocházejí ze 13. století, kdy na skalnatém ostrohu vyrostla kamenná tvrz. Další vlastník, podkomoří a rádce krále Jana Lucemburského Oldřich Pluh, jej nechal přestavěl na hrad, který se stal významným šlechtickým sídlem a v předhradí založil opevněné město, kterému u krále vymohl městské právo.

Další info »

Zřícenina hradu Rabštejn nad Střelou

Hrad Rabštejn, ve stejnojmenném historickém městečku u Manětína v okrese Plzeň-sever, se poprvé připomíná v roce 1269 jako majetek Milhosticů. Jeho vznik spolu s městečkem se datuje do 30. let 14. století.

Další info »

Hrad Rabí

Nejmohutnější zřícenina hradu v Čechách leží ve stejnojmenném městě v okrese Klatovy. Stojí na vyvýšeném ostrohu nad řekou Otavou v nadmořské výšce 540 metrů asi osm kilometrů severovýchodně od Sušice. Počátky hradu jsou nejasné. Za jeho stavitele bývali považováni páni z Velhartic, ale vzhledem k dochovaným částem románského zdiva je možné, že byl postaven nejspíše ve třináctém století rodem Wittelsbachů.

Další info »

Přimda (hrad)

Zřícenina hradu Přimda leží v okrese Tachov, kousek od hranic s Německem. Právě jeho blízká poloha u exponované západní hranice a také zemské cesty do Horní Falce předurčila jeho strategický význam a bohatou historii. Přimda je považována za nejstarší kamenný hrad na našem území.

Další info »

Techmania Science Center - Plzeň

Stovky interaktivních exponátů, gyroskop, 3D planetárium, programy v dílnách a laboratořích, krátké filmy promítané na obří interaktivní globus nebo zábavné vědecké show - to je Techmania Science Center v Plzni.

Další info »

Zřícenina hradu Pajrek

Zřícenina hradu Pajrek stojí na konci táhlého hřebene, v nadmořské výšce 610 m n. m., nedaleko Nýrska na Klatovsku v Plzeňském kraji. Jeho jméno pochází z německého slova Baiereck, což je možno vyložit jako hrad postavený na bavorských hranicích. Pohraniční hrad založili v polovině 14. století páni z Janovic, jako prvního z nich prameny roku 1356 připomínají Něpra z Pajrku.

Další info »
Čtvrtek 21.3.2019
Plzeňský kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.