PlzeňDnes.cz
PlzeňDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

ROAD SHOW - Český podnikatel jako součást evropského byznysu

24.04.2024
PLZEŇ - Pod záštitou hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka se v úterý 23. dubna v konferenčním sále Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni konalo diskusní fórum v rámci projektu ROAD SHOW - ČESKÝ PODNIKATEL JAKO SOUČÁST EVROPSKÉHO BYZNYSU - DNEŠEK A ZÍTŘEK. Akce byla pořádána v úzké spolupráci Plzeňského kraje s Českou podnikatelskou reprezentací při EU - CEBRE. Obdobná fóra se budou konat i v dalších krajích České republiky.
Foto: plzensky-kraj.cz
"Jsem velmi rád, že tato ROAD SHOW po České republice začíná v Plzni a v našem kraji. K debatě s odbornou veřejností na krajské a celorepublikové úrovni jsme pozvali zejména zástupce soukromého sektoru, veřejných institucí spojených s trhem, ekonomikou a pracovními silami a firem působících v Plzeňském kraji s cílem zaměřit probíranou problematiku na prosazování zájmů českých podnikatelských subjektů nejen v legislativním procesu EU, ale také jejich aktivní zapojení pro zajištění vyšší prosperity České republiky. Snahou je zvýšit účast českých podniků na fondech EU i v rámci exportní strategie," zdůraznil hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták. Připomněl, že Českou republiku zastupuje v Bruselu jako jeden z 361 členů Výboru regionů EU a problematiku spojenou s trhem a evropskou legislativou má možnost sledovat takříkajíc z první řady.

"Chceme účastníkům fóra přiblížit evropskou agendu, aby věděli, že ta komunikace není jednostranná. Není jen ze strany EU vůči nám, ale je to i obráceně, a že máme možnost a příležitost tuto agendu ovlivňovat," uvedl ředitel CEBRE Pavel Zelenka a zároveň poděkoval Rudolfu Špotákovi za podporu a možnost uspořádání tohoto typu akce v Plzeňském kraji.

Kromě dvacítky zástupců významných firem regionu se tak fóra zúčastnili zástupci CEBRE, Centra pro regionální rozvoj České republiky - Enterprise Europe Network, Svazu průmyslu a dopravy v ČR, Hospodářské komory ČR, Krajské hospodářské komory v Plzni, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR, RRA PK, zástupci samosprávy, vědy, výzkumu a vzdělávání, zákonodárného sboru a středních škol.

"Je opravdu důležité, abychom se naučili, jaké jsou výhody, které nám účast v EU nabízí. Na tom jsme se shodli s řediteli středních škol," dále zmínil ředitel CEBRE P. Zelenka a pokračoval: "Od firem pak potřebujeme vědět, kde vidí problém. A potřebujeme to slyšet konkrétně, ne jen slovo byrokracie. Chceme slyšet, co je zatěžuje a zda máme nějakou možnost tyto záležitosti společně ovlivnit." Upozornil rovněž účastníky fóra na možnost využívání tzv. komunitárních fondů, tj. fondů přímo řízených Evropskou unií. Důraz zaměřil dále na motivaci malých a středních podniků k účasti na veřejných konzultacích, které jsou nástrojem veřejné diskuse k začínající legislativě, kterou tím lze ovlivňovat.

V rámci třech panelových bloků účastníci fóra debatovali o aktuálních potřebách a zájmech zástupců podnikatelské a vědecké sféry, jako jsou energetická bezpečnost a stabilita, konkurenceschopnost, profesní dovednosti a o trhu práce včetně ekonomické migrace. Hovořilo se však také o evropské legislativě a financování projektů EU a o podpoře exportu. Účastníci fóra byli seznámeni rovněž s exportní strategií České republiky 2023-2033.

"Všem nám jde o ekonomický růst, konkurenceschopnost a o bezpečnost. Jsem přesvědčen tom, že ekonomický růst je jedním z prvků zajištění bezpečnosti EU. Proto musíme podporovat firmy, pomáhat jim a udělat vše pro to, aby uspěly," doplnil ředitel CEBRE Pavel Zelenka.
"Pevně věřím, že tato akce byla pro účastníky dobrou příležitostí, aby se seznámili s aktuálními informacemi v oblasti podnikání a navázali potřebné kontakty s klíčovými představiteli zúčastněných stran," řekl závěrem hejtman Rudolf Špoták.

CEBRE - Česká podnikatelská reprezentace při EU byla vytvořena Hospodářskou komorou ČR, Svazem průmyslu a dopravy ČR a Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR, aby prezentovala a obhajovala české podnikatelské zájmy před evropskými institucemi a u evropských podnikatelských federací přímo v Bruselu. K naplnění svého cíle CEBRE získalo podporu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, a to prostřednictvím agentury CzechTrade. V Bruselu působí ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Belgii. Od roku 2015 CEBRE poskytuje asistenci pro české exportéry při vstupu na belgický trh v rámci služeb CzechTrade.

Zdroj: Plzeňský kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

V Plzni se bude konat Evropský den proti vloupání

Nedej šanci zlodějům! Tak zní heslo letošního Evropského dne proti vloupání, který se koná v Plzni ve středu 19. června 2024 od 11 do 18 hodin na náměstí Republiky. Hlavním smyslem akce je tradičně připomenout lidem, jak zabezpečit svá obydlí, ...

Nové štítky na přejezdech posílí bezpečnost a pomohou v lepší identifikaci místa

Správa železnic začíná používat nové reflexní štítky s čísly přejezdů, které jsou lépe viditelné. V rámci pilotního projektu jimi osadí více než dvě d ...

Rekonstrukce tachovského náměstí pokračuje uzavřením silnice

Tachovské náměstí se mění před očima a práce se přesouvají z plochy náměstí i na silnici, která vede náměstím. Od 17. června bude uzavřena průjezdná s ...

Kvůli rekonstrukci vzduchotechniky omezí klatovské transfuzní oddělení o prázdninách odběry

Z důvodu stavebních prací v prostoru transfuzního oddělení Klatovské nemocnice (TOKN) budou během letních prázdnin omezeny odběry krve a přerušeny odb ...

Od neděle 9. června 2024 dojde k letním změnám jízdních řádů regionálních vlaků ČD

V neděli 9. června vstoupí v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních řádů. Ve většině regionů dojde jen k dílčím změnám, které zlepší nabíd ...

Středa 12.6.2024
Plzeňský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes