PlzeňDnes.cz
PlzeňDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Počet hospitalizací v Plzeňském kraji klesá, tlak na lůžka s UPV přesto stále zůstává

16.12.2021
Krizový štáb Plzeňského kraje po zhodnocení situace informuje, že v nemocnicích klesá počet standardních hospitalizací covid pozitivních pacientů. Stále však přetrvává tlak na lůžka intenzivní péče. Tento trend očekává do vánočních svátků.
Ilustrační snímek | Foto: pixabay.com
Podle ředitele KHS Michala Bartoše pokračuje v Plzeňském kraji pokles nových případů pozitivních osob na SARS CoV2. Mezitýdenní pokles je 19-20 %, nejvíce v okrese Plzeň-město a Domažlice. Denní průměr nově evidovaných případů je 600/100 tis. "Z celonárodního hlediska je Plzeňský kraj na druhém místě od konce. Z tohoto pohledu jsme na tom velmi dobře," uvedl M. Bartoš. Na zřeteli je ale stále třeba mít možné zvýšení mobility v průběhu vánočních svátků i příchod mutace omikron. Ta zatím v Plzeňském kraji potvrzena není, ale objeví-li se, rychle se šíří. Opatrnost a dodržování nastavených opatření je tak stále na místě.

Počty hospitalizovaných a trendy jejich nárůstu


Koordinátor lůžkové péče pro Plzeňský kraj prof. Jan Beneš potvrdil, že v posledním týdnu dochází k poklesu počtu hospitalizací pacientů s onemocněním covid-19 vyžadujících standardní lůžko a běžnou oxygenoterapii. "Vzhledem k délce stonání však stále nedochází k uvolnění lůžek intenzivní péče, kde zaznamenáváme setrvalý vysoký tlak a potřebu alokovat personál i lůžkovou kapacitu, což omezuje běžně prováděné elektivní zdravotnické zákroky a operace," upozornil. Aktuální stav hospitalizovaných na standardním lůžku je 213 a 55 je v intenzivní péči. 27 pacientů je na umělé plicní ventilaci a 1 na ECMO. Nejvíce pacientů je ve FN Plzeň.

Pomoc Armády ČR v Plzeňském kraji


Hejtmanka Ilona Mauritzová a koordinátor lůžkové péče Jan Beneš poděkovali vedení Armády ČR za výpomoc v nemocnicích i za odběrové mobilní týmy s tím, že nyní Armáda ČR soustředí síly na pomoc jiným krajům. V tuto chvíli ještě vojáci vypomáhají v nemocnicích ve Stodě, Domažlicích, v Sušici a v Rokycanech.

Situace v pobytových sociálních službách


Oproti předchozímu období v současné době počty covid pozitivních klientů a zaměstnanců zaměstnanců v karanténě v řádu jednotek stouply, ale nedosahují hodnot z 23. 11. "V převážné většině pobytových sociálních služeb pozitivní klienti nejsou, takže je zřejmé, že aplikovaná režimová opatření jsou účinná," informoval členy krizového štábu Filip Zapletal, vedoucí Odboru sociálních věcí. V karanténě, v pracovní neschopnosti či na OČR je 263 zaměstnanců (9,30 %), pozitivních zaměstnanců je 47 (1,66 %). Klientů je z celkového počtu 4288 pozitivních 33, což činí pouhých 0,77 %.

Hejtmanka Ilona Mauritzová v této souvislosti poděkovala všem ředitelům sociálních pobytových zařízení za včasnou realizaci omezujících režimových opatření a zajištění vysoké proočkovanosti klientů i zaměstnanců. "Myslím, že to byl naprosto zásadní krok, díky němuž jsme na tom nyní v Plzeňském kraji velmi dobře," uvedla.

V Domově pro seniory a zdravotně postižené Péče Těně, s.r.o., je situace s využitím pomoci Policie ČR a HZS PK zvládána a do konce roku se očekává její zlepšení.

Školy a školská zařízení


Školy a školská zařízení nadále procházejí povinným testováním. Ve čtvrtek 9. prosince dorazila do Plzeňského kraje sada testů v počtu 64 540 testů. Další testy dorazí do krajů podle informací Ústředního krizového štábu ve čtvrtek 16. 12. Budou určeny pro testování žáků na ZŠ a SŠ, které proběhne dne 20.12. Rozvoz testů na jednotlivé obce s rozšířenou působností zprostředkuje HZS a v pátek proběhne distribuce testů školám, které zřizuje Plzeňský kraj. Distribuci zajistí Odbor školství, mládeže a sportu.

"Ředitelské volno poskytne v kraji svým žákům před Vánoci 16 středních škol. Z toho 6 středních škol poskytne ředitelské volno pouze 22. 12. a 10 středních škol poskytne ředitelské volno od 20.12 do 22.12," informovala krizový štáb Jaroslava Havlíčková, vedoucí Odboru školství, mládeže a sportu. Upřesnila také, že střední školy poskytují volno především z důvodů provozních, technických či organizačních. "Dvě školy poskytují ředitelské volno z důvodu epidemických, a to Hotelová škola Plzeň a Střední škola Bor," doplnila J. Havlíčková.

Podle údajů KHS z minulého týdne je v karanténě 3 782 žáků. Celkem 146 škol řeší karanténní opatření, což je o 17 méně, než v předchozím sledovaném období. Snížil se jak počet MŠ ze 45 na 25 organizací, tak počet ZŠ z 82 na 76 organizací. Pouze se zvýšil počet SŠ z 28 na 32 organizací.

Očkování a kapacita očkovacích míst


K dnešnímu dni bylo v Plzeňském kraji vyočkováno celkem 796 010 dávek. Dokončené očkování oběma dávkami má za sebou již 355 529 lidí a třetí posilující dávkou je očkováno 93 869 osob. "Za minulý týden bylo naoočkováno 1560 osob mobilními týmy a neregistrovaných občanů se naočkovalo 4 850 osob," vyčíslil Jan Karásek, vedoucí odboru zdravotnictví.

V následujících dnech budou v Plzeňském kraji veřejnosti otevřeny registrace dětí ve věku 5-11 let v Klatovské nemocnici, Domažlické nemocnici, Stodské nemocnici, Rokycanské nemocnici, EUC klinice Plzeň, Sušické nemocnici a Fakultní nemocnici Plzeň. Tato místa budou v nemocnicích očkovat minimálně jeden den v týdnu ve spolupráci s praktickými lékaři pro děti a dorost do konce roku 2021.

"Tímto krokem chceme praktickým lékařům pro děti a dorost napomoci. Podle informací ministerstva zdravotnictví obdrží vakcínu pro děti až během ledna 2022," uvedla k rozhodnutí kraje hejtmanka Ilona Mauritzová s tím, že očkovací místa jsou připravena vytvořit pro praktické lékaře pro děti a dorost zázemí. "Mají-li praktici problémy s očkováním dětí ve svých ordinacích, my jim nabízíme, aby přišli očkovat k nám - máme dostatek prostor i dostatek vakcín," dodala.

Testování o Vánocích


Testování o Vánocích bude testování zajištěno v omezeném rozsahu. Pro veřejnost ale zůstane zachováno. O otevíracích dobách testovacích míst bude Plzeňský kraj v příštím týdnu informovat na svých webových stránkách.


Zdroj: Plzeňský kraj
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

V Plzni se bude konat Evropský den proti vloupání

Nedej šanci zlodějům! Tak zní heslo letošního Evropského dne proti vloupání, který se koná v Plzni ve středu 19. června 2024 od 11 do 18 hodin na náměstí Republiky. Hlavním smyslem akce je tradičně připomenout lidem, jak zabezpečit svá obydlí, ...

Nové štítky na přejezdech posílí bezpečnost a pomohou v lepší identifikaci místa

Správa železnic začíná používat nové reflexní štítky s čísly přejezdů, které jsou lépe viditelné. V rámci pilotního projektu jimi osadí více než dvě d ...

Rekonstrukce tachovského náměstí pokračuje uzavřením silnice

Tachovské náměstí se mění před očima a práce se přesouvají z plochy náměstí i na silnici, která vede náměstím. Od 17. června bude uzavřena průjezdná s ...

Kvůli rekonstrukci vzduchotechniky omezí klatovské transfuzní oddělení o prázdninách odběry

Z důvodu stavebních prací v prostoru transfuzního oddělení Klatovské nemocnice (TOKN) budou během letních prázdnin omezeny odběry krve a přerušeny odb ...

Od neděle 9. června 2024 dojde k letním změnám jízdních řádů regionálních vlaků ČD

V neděli 9. června vstoupí v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních řádů. Ve většině regionů dojde jen k dílčím změnám, které zlepší nabíd ...

Čtvrtek 13.6.2024
Plzeňský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes