PlzeňDnes.cz
PlzeňDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Vojenské lesy a statky ČR návštěvníkům Brd otevřou nový informačně edukativní areál Tři Trubky

31.07.2023
Od středy 2. srpna 2023 otevřou Vojenské lesy a statky ČR (VLS) návštěvníkům Brd nový informačně edukativní areál Tři Trubky. Součástí bude Dům přírody Brd, jehož stálá vnitřní expozice vznikla ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny a Muzeem středních Brd, venkovní edukativně-zábavný areál pro děti, nový okruh po stopách armádní historie Brd, ale i projekt rozšířené reality, díky kterému si návštěvníci budou moci na zámeckém nádvoří pohladit brdského jelena, lišku či sovu.
Foto: mocr.army.cz
Epicentrem třítrubeckého areálu, jehož další rozvoj mají VLS rozplánovaný i do příštích let, je Dům přírody Brd. Expozice v bývalých hospodářských objektech přiléhajících k zámečku představuje unikátní přírodu i nejzajímavější turistické cíle. Na Dům přírody volně navazuje další zrekonstruovaná památka, tentokrát technického charakteru - vodní elektrárna z 19. století. Ta ještě za války zásobovala energií zámek a hospodářské objekty.

Na Tři Trubky se návštěvníci dostanou od odstavného parkoviště ve Strašicích i po nové dvoukilometrové značené stezce podél Klabavy.

"Plníme slib, který jsme dali po zrušení vojenského újezdu v roce 2016, a to, že Tři trubky přeměníme ve vstupní bránu do Brd pro veřejnost. Ve středu otevřeme Dům přírody Brd i venkovní interaktivní areál pro malé i velké návštěvníky. Do podzimu představíme okružní trasu od zámečku Tři Trubky přes Kolvín, Padrťské pláně a vrchol Kočka. Po trase bude návštěvníky navigovat a seznamovat s atraktivními místy nový průvodce vojenskými lesy, animovaná postava Lesníka nové generace, a to prostřednictvím mobilní aplikace Divočina v srdci Česka využívající možností rozšířené reality i umělé inteligence. Pomocí nejmodernějších technologií návštěvníkům představíme atraktivní formou vojenskou historii Brd, ale i přírodě blízké způsoby lesnického hospodaření, které náš podnik zavádí nejen v Brdech," řekl ředitel VLS Roman Vohradský.

Třítrubecká naučná stezka VLS bude v připravované mobilní aplikaci "Divočina v srdci Česka" zobrazovat armádní techniku, která v Brdech cvičila, a na jejímž vývoji, testování či servisu se podílejí státní podniky z resortu obrany. Návštěvníkům rovněž zobrazí 3D model zámečku Tři Trubky a přes svůj mobil nahlédnou i do nepřístupných interiérů legendárního pěchotního srubu "Benešák" na dopadové ploše Jordán.

Třítrubecký areál od neděle 6. srpna nabídne veřejnosti i jediné rekreační ubytovací kapacity na území CHKO Brdy. K dispozici bude zájemcům 11 lůžek v pětici stylově zařízených pokojů v nově rekonstruované historické budově hájenky.

"Další ubytovací kapacity nabídne příští rok i samotný objekt zámečku po dokončení rekonstrukce vnitřních prostor," dodal David Novotný, ředitel divize VLS Hořovice, která lokalitu bývalého brdského újezdu spravuje.

Dům přírody Brd bude otevřen od dubna do září denně mimo pondělí od 10.00 do 11.00 a od 13.00 do 16.00 hodin. V zimní sezóně pak ve středu od 13.00 do 16.00, a v sobotu a neděli od 10.00 do 11.00 a od 13.00 do 16.00 hodin.

Ikonický zámeček Tři Trubky leží v brdských lesích na soutoku Třítrubeckého a Padrťského potoka. Nechal jej vystavět na konci 19. století Jeroným Colloredo-Mansfeld. Stavbu navrhnul vídeňský architekt italského původu Camillo Sita v duchu doznívajícího romantismu.

Ve 30. letech 20. století zde krátkou dobu pobýval prezident Tomáš Garrigue Masaryk, v roce 1938 pak i jeho nástupce Edvard Beneš. Během německé okupace zde bydlel po svém sesazení z funkce velitele pozemních vojsk Wermachtu po neúspěšném útoku na Moskvu polní maršál Walther von Brauchitsch. Po roce 1948 sloužil k ubytování resortu obrany. Po zrušení vojenského újezdu Brdy v roce 2016 byl areál převeden do majetku Vojenských lesů a statků, které jej slíbily otevřít veřejnosti.

Zdroj: Ministerstvo obrany
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Město Rokycany požádá potřetí o dotaci na kompostéry a poprvé na vratné kelímky

Koncem srpna bude vyhlášena 68. výzva - Předcházení vzniku odpadu, svoz a jeho zpracování v rámci Operačního programu životní prostředí. Zastupitelé města schválili na konci června podání žádosti o dotaci na kompostéry a vratné kelímky. ...

V Domažlicích na Sádku budou kromě lyžařů působit i paraglidisté

Dva spolky budou využívat pozemky na Sádku, které si znovu propachtuje město Domažlice v rámci pachtovní smlouvy s Lesy České republiky. ...

Na gynekologických ambulancích v Domažlicích mají nová vyšetřovací křesla

Na gynekologických ambulancích Domažlické nemocnice byla starší vyšetřovací křesla nahrazena novým, moderním a hlavně pohodlným typem od předního svět ...

Na pomoc s likvidací černých skládek můžou obce dostat až milionovou dotaci

Nelegální skládky a smetiště trápí nejednu obec. Představují značné riziko pro životní prostředí, mohou z nich unikat nebezpečné látky do půdy, vody i ...

Provoz letiště Plzeň-Líně Ministerstvo obrany zachová ve stávajícím rozsahu

Ministerstvo obrany zachová provoz letiště Plzeň-Líně ve stávajícím rozsahu i po oficiálním převzetí areálu. Letiště bude provozovat státní podnik LOM ...

Pátek 19.7.2024
Plzeňský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes